Często słyszymy w wielu miejscach określenia: NAS, serwer plików itp. Co to właściwie jest ten NAS i jakie daje nam korzyści?
„Network Attached Storage (NAS) – technologia umożliwiająca podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo skonfigurować dostęp do danych znajdujących się w jednym miejscu z różnych punktów sieci. Zaletą NAS jest możliwość jego stosowania w sieciach opartych na różnych rozwiązaniach klienckich przez co dane są osiągalne bez względu na rodzaj zainstalowanego systemu operacyjnego.”
(https://pl.wikipedia.org/wiki/Network_Attached_Storage)
Tyle Wikipedia. Przełóżmy to teraz na język zrozumiały dla zwykłego użytkownika. Najprościej mówiąc NAS (serwer plików) jest rozwiązaniem dzięki któremu możemy mieć dostęp do plików w sieci LAN (firmowej, domowej) oraz z sieci WAN (czyli NAS umiejscowiony jest fizycznie w biurze, a my korzystamy z plików które na nim są np. będąc w delegacji, na wakacjach - gdziekolwiek). Sposób dostępu do zasobów jest uzależniony od urządzenia jakie posiadamy - prosty dostęp (o protokołach nie będę się tutaj rozpisywał) lub też dostęp do plików na zasadzie „prywatnej chmury”.
Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie ponieważ dostęp do plików to tylko jedna z wielu możliwości jakie obecnie oferują te urządzenia. Poniżej postaram się pokazać i uzasadnić zakup i wdrożenie takiego urządzenia zarówno w małej firmie jak i w domu.
Myślę że w tym miejscu warto jeszcze napisać parę słów o chmurze i chmurze prywatnej. Na rynku dostępne są usługi „dyskowe” czy też chmury. Wiele firm (Microsoft, Dropbox, Apple i wiele innych) proponuje nam usługę dysku w chmurze - oczywiście za odpowiednią opłatą i z odpowiednimi obostrzeniami. Czym większy dysk (5GB, 10GB…) tym większa opłata - podstawowa wielkość z reguły jest darmowa. Wszystko jest uzależnione od oferty firmy. Możemy tam przechowywać zdjęcia, filmy, dokumenty itd. Jest to rozwiązanie dość wygodne tylko nasuwa się kilka pytań:
Gdzie są składowane Państwa pliki czyli gdzie fizycznie się znajdują? Tego nie wiadomo…. znaczy pewnie na zadane firmom pytanie otrzymalibyśmy odpowiedź która przeciętnemu użytkownikowi niewiele powie - „na serwerach naszej firmy”.
Czy nasze pliki są bezpieczne? Ponoć tak….. ale korzystając zwłaszcza z darmowych podstawowych rozwiązań dyskowych de facto zabezpieczenia przed ich utratą nie ma żadnego.
Kto przegląda moje rodzinne zdjęcia/filmy, pliki firmowe? Teoretycznie tylko Pani/Pan lub osoby które Pani/Pan do nich „dopuści” - czyli da zezwolenie na przeglądanie lub udostępni. Praktycznie…. hm….. jeżeli pliki są gdzieś tam na serwerach to na pewno dostęp do nich mają pracownicy firm które te usługi świadczą… oni w wolnej chwili mogę sobie „jeździć” po zasobach dyskowych i je przeglądać. Nie możemy też wykluczyć włamania na taki serwer lub wycieku plików na zewnątrz (np. zmienne stany psychiczne pracowników firmy świadczącej usługi). Takie rzeczy się zdarzały i pewnie zdarzą się jeszcze nie raz.
OCZYWIŚCIE KAŻDY ROZSĄDNY, ŚWIADOMY BEZPIECZEŃSTWA UŻYTKOWNIK KOMPUTERA NIE WRZUCI WAŻNYCH PLIKÓW FIRMOWYCH, RODZINNYCH DO DYSKU W CHMURZE!!! - i mam nadzieję, że czytający ten tekst do takich użytkowników się zalicza.
W związku z powyższym co zrobić jeśli chcemy takową chmurę posiadać w domu czy też w firmie?
Odpowiedzią na taką potrzebę jest chmura prywatna której poniżej poświęciłem osobną zakładkę.
Postanowiłem podzielić opis NAS na dwie części: NAS dla Firm i NAS dla użytkownika domowego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby NAS pełnił taką samą rolę zarówno w małej firmie jak i w domu i spełniał do tego rolę prywatnej chmury. Chciałem jedynie pokazać korzyści zastosowania rozwiązań w konkretnym przypadku czyli miejscu. Zapraszam:
Obsługa informatyczna, strony www, usługi informatyczne, chmura prywatna/NAS, Unraid, Unraid.pl